Trawienie płytki krok po kroku

Mam dzisiaj dla Ciebie poradnik krok po kroku o domowym sposobie na trawienie płytki. Jeżeli znalazłeś fajny schemat lub już gotową mozaikę ścieżek. Zaprojektowałeś super urządzenie lub chcesz skorzystać z udostępnionego już projektu i złożyć wzmacniacz, efekt gitarowy lub po prostu jakiś elektroniczny gadżet, to potrzebujesz płytki. Możesz zamówić uniwersalne, ale o ile więcej satysfakcji dostarczy zrobienie jej samemu. Dlatego będzie o trawieniu (nie żołądkowym, choć proszek na trawienie się przyda), o prasowaniu i wszystkim co niezbędne by własnoręcznie przygotować płytkę.

Niezbędnik

Do wytrawienia płytki potrzebne będą:
– laminat
– aceton
– papier kredowy – nadadzą się np. katalogi reklamowe drukowane na grubszym, takim śliskim papierze, kartki z kalendarzy ściennych itp.
– dostęp do drukarki laserowej (drukarka atramentowa nie nadaje się!!!)
– nadsiarczan sodowy (środek trawiący) – czyli wytrawiacz B327
– żelazko lub tzw. laminarka

jak wytrawić płytkę krok po kroku | neplus

 

Trawimy – krok po kroku

1. Odtłuść powierzchnię miedzi na laminacie. Najlepiej zrobić to acetonem.

jak wytrawić płytkę

Laminat dobrze najpierw umyć szorstką stroną gąbeczki do naczyń, tak, by powierzchnia była lekko porysowana – lepiej trzyma się wtedy toner.

laminat przygotowany do trawienia płytki

2. Wydrukuj na papierze kredowym mozaikę ścieżek – uważaj przy tym na skalowanie płytki i wyciąganie papieru z drukarki, żeby nie dotknąć palcami wydruku.

3. Przyłóż wydruk do laminatu – strona nadrukowana na czystą miedź.

4. Nanieś toner z kartki na laminat metodą termotransferu. Można użyć laminarki i przepuścić kilkakrotnie (8-10 razy) laminat z papierem przez laminarkę lub prasując żelazkiem papier po laminacie.

5. Pozbądź się papieru. Najlepiej odmoczyć płytkę w ciepłej wodzie z proszkiem lub mydłem. Usunąć odmoczony papier, uważając aby nie usunąć ścieżek. Powinien pozostać nam sam toner przyklejony do miedzi. Płytkę pozostawiamy do wyschnięcia.

6. Rozrób wytrawiacz zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Zanuż laminat w wytrawiaczu i czekaj aż zniknie cała miedź poza tą pod tonerem.

Aby usprawnić wytrawianie, wskazane jest poruszanie wytrawiaczem. Chodzi o to, aby ciecz była w ciągłym ruchu, co przyspieszy trawienie i zmniejszy ryzyko podtrawienia ścieżek. Nie przejmuj się, jeśli wytrawiacz zrobi się niebieski – taki urok 😀

7. Gdy płytka będzie już gotowa opłucz ją pod bieżącą wodą, po czym zmyj toner ze ścieżek acetonem.

UWAGA! Obsługę wytrawiacza najlepiej wykonywać w ubraniu ochronnym (fartuch, stare ciuchy), gdyż w przypadku zachlapania odzieży oraz jej późniejszym wypraniu, ulegnie ono zniszczeniu.
Innymi słowy – będą plamy i odbarwienia! U mnie już ze dwie koszulki mają „łatki”.

Teraz pozostaje tylko nawiercić otwory pod elementy i możesz brać się za montaż.
Powodzenia!

Sławek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *