X,Y – Yyyy? Od czego zacząć? – Montaż zestawu

Znalazłeś czas i chęci, fajny zestaw do złożenia, masz niezbędne narzędzia i co dalej? Od czego zacząć montaż zestawu? Z czym to się wszystko je? I dlaczego nie powinieneś zaczynać od tych fajnych dużych elementów?

Jako przykład posłuży nam włącznik akustyczny, zwany popularnie „klaskaczem”.

montaż zestawu - klaskacz | włącznik akustyczny | NE037 | NEPLUS

Zaczynamy od początku

Każde urządzenie, które chcemy złożyć lub uruchomić ma zawsze (!!!) jedną ważną, a jakże często lekceważoną rzecz – instrukcję. I od niej zaczynamy. Może się bowiem okazać, że ugrzęźniesz na jakimś banale, ponieważ:
a) nie masz odpowiednich narzędzi
b) nie doczytałeś, że należy do zestawu dokupić: radiator, transformator, zasilacz, kawałek przewodu itp.
c) nie masz programu komputerowego, który uruchomi/ wyreguluje urządzenie.

W załączonej do urządzenia instrukcji znajdziesz schemat urządzenia i listę elementów. Oprócz tego ogólne wskazówki dotyczące montażu, uruchomienia i bezpieczeństwa oraz co zrobić, jeśli układ nie działa.

W instrukcji włącznika akustycznego (NE037) umieszczona jest ważna informacja o montażu mikrofonu. Sposób wlutowania elementu zależy od ilości wyprowadzeń (2- lub 3- końcówkowy). Od tego też zależy zasadność montowania rezystora oznaczonego jako R1 ( w przypadku 3 końcówek nie obsadza się go).

Segregacja kluczem do sukcesu

Kto układał klocki Lego, ten wie, że łatwiej było złożyć pojazd, gdy elementy były posegregowane. Kiedy nie trzeba było wyszukiwać światełek z pomiędzy dużych elementów, a głowa i nogi nie walały się razem z kołami i szybkami. To samo mamy tutaj. Łatwiej będzie przeprowadzić montaż, kiedy podzielisz elementy na grupy.

Jak spojrzysz na płytkę, to zobaczysz na niej różne oznaczenia. Każde z nich przypisane jest do konkretnej grupy elementów. Inaczej mówiąc – każdy element ma swoje miejsce.
Przykładowe oznaczenia:
– oporniki (rezystory) – R
– kondensatory – C
– diody – D
– tranzystory – T
– układy scalone – U lub US
– potencjometry – PR lub P
– przekaźniki – PK
– złącza mogą mieć nazwy w zależności od przeznaczenia

Uporządkuj elementy - na początku był chaos

Segregacja kluczem do sukcesu

Od mini do maksi

Montaż zacznij od elementów najmniejszych. Trudno obsadzić rezystory czy diody, kiedy trzeba lawirować pomiędzy przekaźnikami a dużymi kondensatorami.

U mnie zazwyczaj kolejność jest następująca: rezystory, diody (poza diodami LED), podstawki układów scalonych, mniejsze tranzystory i kondensatory, złącza; dalej większe elementy takie jak duże kondensatory i tranzystory, potencjometry oraz przekaźniki. Na samym końcu wkładam w podstawki układy scalone.

Lutujemy

Lutowanie warto wykonywać partiami: obsadzasz na przykład wszystkie oporniki zaginając wyprowadzenia, po czym wszystkie lutujesz i obcinasz wyprowadzenia. Potem bierzesz następną grupę elementów i postępujesz analogicznie. Dzięki temu uda Ci się zachować porządek na płytce i pomoże to szybko i sprawnie zmontować zestaw.

PORADA: Odcięte wyprowadzenia (np. nóżki rezystorów) można wykorzystać na wykonanie zworek na płytkach, jeśli takie występują; zazwyczaj oznaczone jako ZW lub Z.

Czy to dobry kierunek?

Wiesz już, że elementy muszą trafić na wyznaczone miejsce. Część z nich powinna być również umieszczona w odpowiednim kierunku, zgodnie z opisem na płytce. W przeciwnym razie urządzenie nie zadziała. Do elementów takich należą m.in.: wszystkie diody, kondensatory elektrolityczne, układy scalone, tranzystory, mikrofony i przekaźniki. Takich elementów może być więcej, jednak ze względu na to, że w przykładowym zestawie nie występują, nie będziemy się na nich skupiać. Jeśli trafi nam się element, którego nie znasz, warto zaczerpnąć wiedzy na jego temat.

 

Nie ma nic bardziej rozczarowującego dla początkującego elektronika, jak niedziałające urządzenie po zmontowaniu. Zacznij więc od opisu produktu na stronie producenta. Czy nie zaleca zakupu dodatkowych elementów, żeby układ uruchomić, jak zasilacz, transformator czy radiator. Sprawdź czy masz odpowiednie narzędzia. O podstawowych narzędziach mogłeś przeczytać w poprzednim wpisie z serii ABC Elektronika – Z jak zestaw narzędzi. Przeczytaj instrukcję, posegreguj elementy, również po to, żeby sprawdzić czy wszystkie są i już możesz przystępować do zabawy. Powodzenia!

Sławek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *