Jak zbudować prostą sygnalizację świetlną?

O tym, że w czasie deszczu dzieci się nudzą, wiedzą wszyscy. Jak zatem połączyć nasze zamiłowanie do elektroniki i zabawę z pociechami, żeby wilk był syty i owca cała? Dzisiaj przychodzę z propozycją stworzenia własnego miasta wraz z prostą sygnalizację świetlną!

jak zbudować sygnalizację świetlną | elektronika z dziećmi | NEPLUS

Zagospodarowanie przestrzenne

Stworzenie miasta, do którego dodamy światła, to pierwszy etap prac. Możesz dać dzieciom klocki drewniane lub plastikowe i razem z nimi wybudować swoje osiedle. Świetnie sprawdzą się tutaj tory kolejowe wraz z przejazdami i szlabanami.

W wersji nieco bardziej twórczej zaproponuj dzieciakom narysowanie własnego miasta. Na dużych arkuszach szarego papieru namalujcie drogi, mosty, domy, oczka wodne i co tylko przyjdzie Wam do głowy. Do tego kilka samochodów i ludzików i zabawa na długie godziny gwarantowana.

Budujemy sygnalizację świetlną. Czerwone – STOP! Zielone – JEDŹ!

Potrzebne nam będą:
– tekturki, rolki po papierze toaletowym, małe kartoniki
– folia aluminiowa
– pinezki metalowe – 4 szt.
– spinacz biurowy metalowy
– diody LED: czerwona, zielona i żółta – u nas 5mm
– rezystor 470Ohm
– bateria 9V + zatrzask baterii (ewentualnie opleść baterię drucikiem)
– kilka cienkich przewodów

Z kartonu zbuduj konstrukcję (możesz użyć małego kartonika – będziesz mieć wtedy możliwość łatwego otwierania i zamykania świateł, żeby np. wymienić baterię). Przełóż przez kartonik diody a miejsce, w którym są umieszczone wyłóż folią aluminiową – posłuży za odbłyśnik.

Do sygnalizacji potrzebny będzie manipulator, pozwalający na zmienianie świateł. Możesz umieścić go na zewnętrznej, tylnej ścianie pudełka lub na osobnej tekturce, żeby dzieci mogły kontrolować zmianę świateł i jednocześnie to obserwować.

Przełącznikiem jest zwykły metalowy spinacz biurowy. Zwarcie go z jedną z pinezek powoduje zaświecenie się diody w konkretnym kolorze.

Schemat podłączenia elementów

W zasadzie nie potrzebna nam nawet lutownica, bo wszystkie elementy można ze sobą po prostu skręcić lub połączyć na kostkę elektryczną.

jak zbudować prostą sygnalizację świetlną | schemat | NEPLUS

Światła gotowe! Można jechać!

Łukasz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *